Povinně zveřejňované informace dle zákona č. 106/1999 Sb.

Povinně zveřejňované informace podle vyhlášky č. 515/2020, která stanoví strukturu informací zveřejňovaných o povinném subjektu a dle § 5 odst. 1 a 2 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.


1. Název

Městys Nový Hrádek - Úřad městyse Nový Hrádek


2. Důvod a způsob založení

Městys Nový Hrádek (dále jen městys) vznikl jako územně samosprávná jednotka v souladu se zákonem číslo 367/1990 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů. Podle současného platného právního předpisu zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů je obec základním územním samosprávným společenstvím občanů, tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce.

Městys má postavení právnické osoby, v právních vztazích vystupuje svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající. Městys má vlastní majetek a finanční zdroje, hospodaří s nimi samostatně za podmínek stanovených zvláštními zákony. Pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů. Při plnění svých úkolů chrání též veřejný zájem, vyjádřený v zákonech a jiných právních předpisech. Je tedy právnickou osobou s plnou právní subjektivitou.

Posláním městyse je zajištění veřejné správy na svém území, případně výkon státní správy ve svém územním obvodu a za podmínek stanovených zákony.

Městys spravuje své záležitosti v samostatné působnosti. Přitom se řídí zákony a právními předpisy (obecně závaznými vyhláškami) vydanými na základě příslušných zákonů.

Městys vykonává státní správu v rozsahu stanoveném zákony v přenesené působnosti. Přitom se řídí zákony, právními předpisy vydanými na základě zákonů, usneseními vlády a směrnicemi ústředních správních úřadů.

Nadřízeným správním orgánem je při postupech podle správního řádu a daňového řádu Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Dozorovým a kontrolním orgánem je ve vztahu k samostatné působnosti Ministerstvo vnitra, ve vztahu k působnosti přenesené Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Přezkoumání hospodaření obce za uplynulý kalendářní rok provádí Krajský úřad Královéhradeckého kraje, nebo auditor (auditorská společnost).


3. Organizační struktura

Městys Nový Hrádek

Úřad městyse Nový Hrádek

Zřizované organizace


4. Kontaktní spojení

4.1 Kontaktní poštovní adresa

Městys Nový Hrádek / Úřad městyse Nový Hrádek
Náměstí 28
549 22 NOVÝ HRÁDEK

4.2 Adresa úřadovny pro osobní návštěvu

Městys Nový Hrádek / Úřad městyse Nový Hrádek
Náměstí 28
549 22 NOVÝ HRÁDEK

4.3 Úřední hodiny

pondělí: 8-12, 13-17 hodin
středa: 8-12, 13-17 hodin

4.4 Telefonní čísla

4.5 Adresa internetové stránky

www.novy-hradek.cz

4.6 Adresa podatelny

Městys Nový Hrádek / Úřad městyse Nový Hrádek
Náměstí 28
549 22 NOVÝ HRÁDEK

Dokumenty v elektronické podobě jsou přijímány na těchto fyzických nosičích: Flash Disk, CD-ROM, DVD-ROM.

4.7 Elektronická adresa podatelny

4.8 Datová schránka

3h5bccy


5. Případné platby lze poukázat

4223-551/0100 KB Náchod

platby v hotovosti lze uhradit na pokladně úřadu městyse v úředních hodinách


6. IČO

00272884


7. Plátce daně z přidané hodnoty

CZ00272884


8. Dokumenty

8.1 Seznamy hlavních dokumentů

Dokumenty jsou k nahlédnutí na úřadu městyse.

8.2 Rozpočet


9. Žádosti o informace

Požadované informace lze získat:

Městys je povinnen poskytnout všechny informace, vztahující se k jeho samostatné i přenesené působnosti, s výjimkou těch, jejichž zveřejnění vylučuje zákon:

  • utajované skutečnosti podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti
  • obchodní tajemství dle občanského zákoníku (§ 504 zákona č. 89/2012 Sb.)
  • skutečnosti, týkající se ochrany důvěrnosti majetkových poměrů, získaných na základě zákona o daních, poplatcích, penzijním, zdravotním pojištění nebo sociálním zabezpečení
  • údaje s omezením práva na informace (§ 11 a 12 zákona č. 106/1999 Sb.)
  • údaje podle zákona č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů

Žádost lze formulovat volně s uvedením následujících údajů:

  • identifikace žadatele
    - fyzická osoba: jméno, adresa, telefon, rodné číslo, příp. adresa e-mailu
    - právnická osoba: název, sídlo, telefon, IČO, DIČ, příp. adresa e-mailu
  • charakteristika požadované informace
  • způsob poskytnutí informace (písemně, na paměťovém médiu, e-mailem, k osobnímu vyzvednutí)


10. Příjem podání a podnětů

Žádost, stížnost, návrh, podnět či jiné dožádání lze podat:

Na ústní žádost poskytne úřad městyse v jednoduchých záležitostech ústní informaci. Ústně podaná žádost však nemůže být podkladem pro vydání rozhodnutí ve správním řízení.

Není-li žadateli na ústně podanou žádost informace poskytnuta anebo nepovažuje-li žadatel informaci poskytnutou na ústně podanou žádost za dostačující, je třeba podat žádost písemně.

Na písemnou žádost odpoví úřad městyse písemně. Lhůta pro poskytnutí informace je 15 dní. Lhůta je ze strany úřadu splněna, když je odpověď ve lhůtě předána k poštovní přepravě.

Úřad městyse může lhůtu pro poskytnutí informace prodloužit o 10 dnů v odůvodněných případech. O prodloužení lhůty i o jeho důvodech bude žadatel informován před uplynutím původní lhůty.

Pokud žádost nesplňuje dané požadavky, vyzve obecní úřad žadatele do 7 kalendářních dnů od jejího podání, aby žádost upřesnil a upozorní jej, že nedostane-li odpověď do 30 kalendářních dnů ode dne, kdy byla žádost podána, rozhodne o odmítnutí žádosti.

Nelze-li písemné žádosti vyhovět a nebyla-li žádost odložena, vydá úřad rozhodnutí o zamítnutí žádosti, které se doručuje do vlastních rukou žadatele.

Pokud se požadovaná informace nevztahuje k působnosti úřadu městyse, úřad žádost odloží a do 3 kalendářních dnů od doručení žádosti tuto skutečnost sdělí žadateli.

Nebyla-li ve stanovené lhůtě 15 dnů informace poskytnuta ani vydáno rozhodnutí, má se za to, že bylo vydáno rozhodnutí o odepření žádosti. Proti tomuto rozhodnutí lze podat odvolání do 15 dnů ode dne, kdy uplynula lhůta pro vyřízení žádosti.


11. Předpisy

11.1 Nejdůležitější používané předpisy

Podle kterých úřad městyse jedná a rozhoduje:

11.2 Vydané právní předpisy


12. Úhrady za poskytování informací

12.1 Sazebník úhrad za poskytování informací

Sazebník úhrad [PDF, 180kB]

12.2 Usnesení nadřízeného orgánu o výši úhrad za poskytnutí informací

Nadřízený orgán nevydal žádné usnesení o výši úhrad za poskytnutí informací


13. Licenční smlouvy

13.1 Vzory licenčních smluv

Úřad městyse Nový Hrádek momentálně nedisponuje žádným vzorem licenčních smluv podle ustanovení § 14a zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.

13.2 Výhradní licence

Úřad městyse Nový Hrádek zatím neposkytl žádnou výhradní licenci podle ustanovení § 14a odstavce 4 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.

14. Výroční zpráva podle zákona č. 106/1999 Sb.


Popisy úkonů orgánu veřejné moci

Úřad městyse Nový Hrádek vyřizuje:

Úřad městyse Nový Hrádek je kontaktním místem projektu CzechPOINT


Pobočka České pošty Nový Hrádek zajišťuje:


Popisy řešení dalších životních situací ve vztahu k veřejné správě:

Průvodce životními událostmi:

Služby veřejné správy:


Opravné prostředky

1. Opravné prostředky proti rozhodnutí úřadu:

Obecným procesním předpisem, upravujícím postup při rozhodování, je správní řád (č. 500/2004 Sb.).

Opravné prostředky se podávají prostřednictvím úřadu, který napadené rozhodnutí vydal ve správním řízení, a to ve lhůtě uvedené v poučení o podání opravného prostředku tohoto rozhodnutí a za podmínek stanovených v zákoně, na jehož základě bylo rozhodnutí vydáno.

Zákon má pro formu odvolání zvláštní požadavky. Platí obecné podmínky podání dle ust. § 37 správního řádu. Odvolání by mělo obsahovat: v jakém rozsahu je odvolání napadáno, v čem je spatřován rozpor s právními předpisy, potřebný počet výtisků (pro všechny účastníky a správní orgán).

Proti platebnímu příkazu v přestupkovém řízení je opravným prostředkem odpor a jeho včasným podáním se příkazní řízení ruší. Správní orgán pak pokračuje ve správním řízení.

Zavádí se nový institut stížnosti podle §175 správního řádu proti nevhodnému chování úředníků nebo proti postupu správního orgánu tam, kde nelze použít odvolání.

Proti opatření úřadu, které nemá charakter rozhodnutí ve správním řízení, nelze podávat opravné prostředky, ale je možné učinit podání, které projedná starosta.

Proti rozhodnutí o zamítnutí informace podle zák. 106/1999 Sb. lze podat odvolání (vždy u Obecního úřadu Lovčice). Odvolání se podává písemně výše uvedenými způsoby.

2. Opravné prostředky proti rozhodnutí orgánů obce:

Opravné prostředky proti rozhodnutí starosty učiněné ve správním řízení se podávají prostřednictvím podatelny obecního úřadu, a to ve lhůtě uvedené v poučení tohoto rozhodnutí a za podmínek stanovených v zákoně, na jehož základě bylo příslušné rozhodnutí vydáno.

Proti opatřením zastupitelstva obce v samostatné i přenesené působnosti, která odporují zákonu, lze kdykoli podat ústně či písemně návrh na pozastavení výkonu tohoto opatření Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje, Pivovarské náměstí 1245, 500 03 Hradec Králové.

Proti ostatním úkonům orgánů obce opravné prostředky nejsou.

3. Soudní přezkoumání:

Pokud došlo rozhodnutím výše uvedeného subjektu ke zkrácení práv fyzické či právnické osoby, lze podat v souladu s ustanovením § 247 a následujících zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu, ve znění pozdějších předpisů žalobu k příslušnému soudu, případně v souladu s ustanovením čl. 87 odstavce 1 písmena d) ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky, ve znění pozdějších předpisů ústavní stížnost k Ústavnímu soudu České republiky.